Dom "inteligentny" - początki

Idea zbudowania systemu domowej automatyki przewijała się u mnie od ok 2008 roku, kiedy pojawiły się pierwsze plany na posiadanie własnego domu. 
Wtedy plan był prosty, zbudować dom i mieć możliwość włączać światło również z komputera, a nie tylko z włącznika na ścianie. Plan rzekłbym banalny, gorzej z wykonaniem. 

Czytaj więcej...

Sterbox

Szukając w sieci rozwiązań trafiłem na sterowniki PLC w tym również nasz polski Sterbox http://sterbox.eu/ który dopiero co pojawił się na rynku. Zakupiłem jedną sztukę celem testów i zacząłem zabawę w aktualnym mieszkaniu jeszcze przed przeprowadzką. Dość szybko dokupiłem kolejnego sterboxa wiedząc już, że będzie to rozwiązanie docelowe.

Czytaj więcej...

Programowanie Sterbox

Zajmijmy się zatem zaprogramowaniem sterboxa dla podstawowej funkcjonalności w małym pomieszczeniu 4 wejscia, 4 wyjścia.

Czytaj więcej...

Vera Lite - bramka do sieci zwave

Użytkowanie 8 sterboxów jest bardzo fajne, ale ma spora wadę. Nie posiada wspólnego interface w którym były by wszystkie urządzenia ze wszystkich sterboxów. Dodatkowo przy budowie domu podjeliśmy decyzję by okna dachowe posiadały rolety zewnętrzne chroniące przed gradem oraz nadmiernym nasłonecznieniem w upalne lato.

Czytaj więcej...

Domoticz

A właściwie 2 Domoticze. 1 na Raspberry PI1 z podłączonymi paroma przekaźnikami czujnikiem DHT22 i mienikiem jakości powietrza Voltcraft CO20, uruchomiony w celu testu stabilności tego rozwiązania. Działa bez przerwy i zawieszki już 2 miesiąc przekazując zebrane informacje do głównego kontrolera.

I drugi Domoticz który jest teraz sercem systemu, maszyna wirtualna z ubuntu 14.04 na której stoi Domoticz. Czemu tak? Bo raz, mam i tak serwerek uruchomiony 24/7 z którego teraz właśnie czytacie tą stronę, a dwa, nie chcę mieć więcej problemów z wydajnością. Obecnie wystarcza 1 CPU i 1 GB RAM.

Czytaj więcej...

Pierwsza przymiarka do ESP8266

W zwiazku z taniością układów ESP8266 i ich wpółpracą z systemem domoticz postanowiłem zagłębić się w temat. Tak powstał pomysł wyświetlacza do salonu pełniącego funkcje prostej stacji pogodowej.

Czytaj więcej...

Odległość od burzy

Dzięki Informacji o zbliżającej się burzy nasz dom może się przygotowac do cięzkich warunków. Np zamknąc rolety, odłączyć zasilanie od urządzeń nie zabezpieczonych ups-em a nawet odłączyć cały dom od zasilania tak by być tylko na zasialniu wewnętrznym.

Czytaj więcej...

Integracja z sterownikiem pieca Bruli

 

Posiadam obecnie piec na ekogroszek do którego po awarii oryginalnego sterownika zakupiłem sterownik Bruli. Sterownik ten posiada gniazdko ethernet i umożliwia dostęp do siebie przez stronkę www oraz przez platformę esterownik.pl

Czytaj więcej...