Vera Lite - bramka do sieci zwave

Użytkowanie 8 sterboxów jest bardzo fajne, ale ma spora wadę. Nie posiada wspólnego interface w którym były by wszystkie urządzenia ze wszystkich sterboxów. Dodatkowo przy budowie domu podjeliśmy decyzję by okna dachowe posiadały rolety zewnętrzne chroniące przed gradem oraz nadmiernym nasłonecznieniem w upalne lato.

Ponieważ wybór okien padł na firmę Fakro pasującymi roletami do nich są ARZ Z-wave, 2 okna dachowe znadują sie wyżej niż pozostałe i jest do nich utrudniony dostęp wiec do nich zostały również zakupione siłowniki ZWS-12. Pojawił się wybór sterownika obsługującego sieć Z-wave, i po dłuższym czasie padło na Mi Casa Verde Vera Lite.

Sterownik ten zgodnie z dokumentacją ma 64 MB RAM, działa na linuxie podobnym do OpenWRT i powinien dać sobie radę z 50 urządzeniami zwave. Kupiłem go w cenie ok 450 zł.

Fajnym roziwązaniem Mi Casy jest portal cp.mios.com przez kóry mozna sterować swoim urządzeniem przez przeglądarkę lub aplikację na telefon zdalnie nie posiadając stałego publicznego IP, portal działa jak proxy a połączenie TCP jest nawiązane od Very do mios.com. Na duży plus zasługuje duża ilość pluginów i bardzo rozwinięta społeczność. Dla przykładu moje ulubione pluginy:

VeraAlerts - Powiadomienia na telefon o zdarzenaich z domu w połączeniu z usługą TTS i polską IVONE telefon odczytywał powiadomienia głosowo.thermostat

currcost

XBMCState - pozwala np ściemnić oświetlenie podczas oglądania filmu z kombajnu XBMC/Kodi

Smart Virtual Thermostat - Załącza ogrzewanie i klimatyzację zależnie od temperatury.

Pluginy do kamer IP umożliwiające podgląd kamer przez portal z telefonu.

Current Cost  plugin do pobierania danych z urządzenia current cost zbierającego aktualny pobór mocy przez dom.

Mając skonfigurowane rolety i okna zacząłem szukać jakiego pluginu obługującego komunkację HTTP i uczyć się jezyka LUA by napisać własny plugin i pożenić Verę ze Sterboxami. Po prawie 2 miesiącach bazując na pluginie Web Power Switch udało mi się napisać własny plugin współpracujący z wszystkimi 

cpmiossterboxSterboxami w wersji A posiadającymi 

stronkę x.cgi pozwalający na odczytywanie statusu wejść wyjść (maks 16 wejsć/wyjść w konfiguracji ww0-ww3 wyjścia, ww4-ww7 wejscia i ww8-wwF wyjścia oraz 3 wejść analogowych w cyklach minimalnie co 10 sekund oraz wysyłać komunikaty do wyjść włacz/wyłącz przez klawiatury ekranowe.

Oto wcześniej omawiana na sterboxie Kuchnia pokazana w stronce Very.

verakuchnia1

i konfiguracja sterboxa 205

verakuchnia

Jak widać odczyt informacji z tego sterboxa jest co 60 sekund, adres ip to 10.10.0.205 a pole Username w nowszej wersji pluginu ma nazwę Outlets i można w nim podać ilość portów danego steerboxa od 1 do 15 by nie dodawać do very urządzeń które nie są podłączone. Pole Password nie jest wykorzystywane, miało służyc do autoryzacji do sterboxa ale zrezygnowałem z tego z braku czasu. Domyślnie plugin załaduje się z wartością outlets = 3 czyli liczac od 0 będzie to 4 urządzenia ww0-ww3.

Urządzenia trzeba w verze ręcznie opisać tak samo jak w sterboxie, pojawią się po dodaniu danego sterboxa jako Outlet-0 Outlet-1 itd.

 

W miarę rozwoju systemu po ok 2 latach vera zaczeła niewyrabiać obciążenia. Małe urządzonko z słabym procesorem i tylko 64 MB RAM zaczęło sie restartować, zwieszać i gubić stany urządzeń. W koncu miało obsługiwać maks 50 urządzeń zwave, a u mnie było to 20 urządzeń zwave i ponad 150 licząc wejścia, wyjścia i termometry z sterboxów oraz 2 inne urządzenia, piec i ups. Łącznie po ID urządzeń osiagnąłem 234 sztuki. Rozwój systemu się zatrzymał a ja zacząłem szukać alternatyw, testujac np OpenHab, OpenRemote i w koncu Domoticz.