Sterbox

Szukając w sieci rozwiązań trafiłem na sterowniki PLC w tym również nasz polski Sterbox http://sterbox.eu/ który dopiero co pojawił się na rynku. Zakupiłem jedną sztukę celem testów i zacząłem zabawę w aktualnym mieszkaniu jeszcze przed przeprowadzką. Dość szybko dokupiłem kolejnego sterboxa wiedząc już, że będzie to rozwiązanie docelowe.

Konfiguracja jest banalnie prosta przez przeglądarkę, a możliwości całkiem spore. Początkowo trochę żałowałem, że sterboxy nie mają modułu z ściemniaczem, natomiast najbardziej urzekło mnie sterowanie po http i możliwość przekazywania stanów między sterboxami przez lan co ułatwia znacząco zaprojektowanie instalacji.

Aby móc włączać oświetlenie z dowolnego miejsca należało użyć ściennych włączników typu dzwonkowego tzn wysyłających tylko impuls tak by włącznik na ścianie nie blokował wyłączania światła z komputera czy telefonu. W samych sterboxach załączanie wyjścia odbywa sie przez przłączniki T a na ich wejście podany jest sygnał z klawisza ekranowego i wejścia starboxa. Wybór padł na podwójne włączniki dzwonkowe firmy legrand.

Projektując instalację przyjąłem zasadę by każde pomieszczenie miało swoją mini rozdzielnię w której znajdzie się sterbox, zasilacz do rolet i miejsce łączeniowe kabelków. Istotnie ograniczyło to ilość kabli, zmniejszyło koszty instalacji i ułatwiło pospinanie tego w całość.

Przyjęte założenia:

Włączniki ścienne podłączone do wejść sterboxów za pomocą skrętki, dzięki czemu każdy włącznik mogę przerobić później z podwójnego na poczwórny lub więcej, wystarczy dorobić puszkę i zmienić ramkę, kabelków w ścianie wystarczy.

Pod każdym głównym włącznikiem jest schowana czujka temperatury lm35 podłączona do wejścia analogowego sterbox, zapewniając od razu odczyty temperatur we wszystkich pomieszczeniach.

Włącznik do salonu ma 4 puszki po 2 włączniki i dociągnięte 2 skrętki zamiast jednej.

Brak puszek łączeniowych w ścianach, wszystkie przewody z odbiorników schodzą się w mini rozdzielni danego pomieszczenia. Daje to możliwość późniejszej zmiany odbiornika którym chce sterować np wrzucić na przekaźnik któreś gniazdko. Wiadomo, że pierwotny pomysł ustawienia mebli może się zmienić nawet za rok. Mini rozdzielnie są schowane pod podłogą i jest do nih szybki dostęp.

Do każdej mini rozdzielni doprowadzone są 4 przewody z głównej rozdzielni domu i 3 skrętki z skrzynki na swicha:

  • 3x 2,5mm2 do gniazdek (zależało mi by mieć oddzielne bezpieczniki do oświetlenia i gniazdek) 
  • 3x 1,5mm2 do oświetlenia
  • 3x 1,5mm2 obwód z UPS do awaryjnego oświetlenia
  • 2x 2,5mm2 obwód 12V zasilania sterboxów i innych urządzeń w rozdzielniach.

Jedna z rozdzielni w budowie plus zasilacz buforowy dla wszystkich sterboxów

Ponieważ na położenie instalacji miałem tylko tydzień w przerwie między budową ścian działowych, a tynkowaniem, wspomogłem sie w działaniach ekipą 2 elektryków, przygotowywując zawczasu dokumentację co gdzie chcę, co oczywiście w trakie prac jeszcze się trochę zmieniło, głównie w lokalizacji punktów odbiorczych. Położona instalacja poza zasilaniem obejmuje również sieć lan i okablowanie TV/SAT. Po zakończeniu głównych prac budowlanych nadszedł czas połączenia w całość wszystkich kabelków co trwało ok 3 tygodni i przez pierwszy tydzień pracę wykonywał podnajęty elektryk, pozostałe 2 tygodnie działałem sam, posiłkując się czasami małżonką. Wspomniana pomoc podnajętego elektryka miała swoje minusy, nie wiem czemu pan postanowił połączyć razem wszystkie zera od ups, oświetlenia i gniazdek w każdej z 4 mini rozdzielni które robił. Powodowało to po odpaleniu spore problemy z różnicówkami (obwód UPS miał swoją własną dodatkową różnicówkę i bezpiecznik w głównej tablicy rozdzielczej, dobrze, że nie było w układzie faktycznego ups-a). Kolejny minus to spalenie 2 sterboxów poprzed podanie im na zasilanie 12V napiecia sieciowego przez pomyłkę, co oczywiście znalazło swoje odzwierciedlenie w rozliczeniu oraz było przyczyną kontynuowania pracy bez pomocy elektryka :D. Na szczęćie było trochę wolnego urlopu do wykorzytania. Panowie elektrycy bardzo dokładnie opisali i udokumentowali zarówno położenie okablowania jak i wykonane mini rozdzielnie więc dokończenie i poprawienie błędów nie było trudne. Na tyle położonej miedzi musiałem sprawdzać przeznaczenie tylko 3 przewodów, co jest bardzo dobrym wynikiem w moich dotychczasowych doświadczeniach.

Mini rozdzielnia salonu

 Rozdzielnia salonu i przylegajacego pokoju technicznego spełniającego również funkcję małego warsztatu. Widoczne na dole 2 dodatkowe przekaźniki obsługują gniazdka w salonie i pokoju technicznym i mają po 16A. W całym domu poza kuchnią wszystkie gniazdka są grupowane jako 3 puszki obok siebie gdzie jedna puszka to sieć LAN a druga i trzecia to zasilanie z czego środkowa ma zasilanie cały czas a zewnętrzna ma zasilanie sterowane. Dzieki temu domownicy wiedzą w które gniazdko, co można włączyć i czy zgaśnie po wyjsciu z pokoju/domu.

 

 Obecnie po zakończeniu w systemie działa 8 sterboxów w wersji WXTA48 razem z 3 modułami rozszerzeń wejść i 6 modułami rozszerzeń wyjść co daje 80 wyjść przekaźnikowych, 56 wejść logicznych i 24 wejścia analogowe.
Programiści z firmy Poork producenta sterboxa byli na tyle mili, że dorobili w oprogramowaniu sterboxa stronkę statusową x.cgi podającą stan wejść, wyjśc i wartości wejść analogowych co umożliwiło szybkie odpytywanie steroxa o stany by umozliwić integrację.

Przykładowa stronka x.cgi:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html lang="pl">
<head>
<meta content="text/html;charset=ISO-8859-2" http-equiv="Content-Type">
<title>SterBox_State</title>
</head>
<body>
CL=C,C,C,C,C,C,C,C,<br>
MN=ccC,ccC,ccS,ccC,scC,ccC,ccC,ccC,<br>
GN=cC,cC<br>
KY=C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C<br>
TX=C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,<br>
NT=cS,cS,cS,cS,cS,cS,cS,cS,<br>
ND=ccS,ccS,ccS,ccS,ccS,ccS,ccS,ccS,<br>
XR=ccC,ccC,<br>FL=cccC,cccC,cccC,cccC,cccS,cccC,cccC,cccC,<br>
MC=ccccccCCCCCCCC,ccccccCCCCCCCC,scccccSCCCCCCC,ccccccCCCCCCCC,ccccccCCCCCCCC,ccccccCCCCCCCC,ccssccCCCCCCCC,ccccccCCCCCCCC,ccssccCCCCCCCC,ccccccCCCCCCCC,ccssccCCCCCCCC,sccsccCCCCCCCC,ccccccCCCCCCCC,csssccCCCCCCCC,ccccccCCCCCCCC,ccccccCCCCCCCC,<br>CN=cccSSS0000,cccSSS0000,<br>
AN=C+23.1200,C+19.8800,C+8.9800,<br>
IN=C,C,C,C,C,C,S,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,C,<br>
OU=c,c,c,c,c,c,c,c,s,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,c,s,<br>
<br> <br>
</body></html>

 

AN - dane analogowe po manipulacji wartości, IN - stany wejść OU - stany wyjść (c = 0 , s = 1)

 

Podłączenia przewodów.

Ze względu na ilość posiadanych sterboxów przyjąłem założenia standaryzacji podłączeń tak by nie mylić się w konfiguracji między sterboxami..

  • ww0 - ww3 to wyjścia (typowo 3 punkty oświetlenia i ww3 jako jedno gniazdko sterowane na pomieszczenie)
  • ww4 - ww7 to wejścia (typowo ww4 czujka ruchu, ww5 czujka otwartych okien, ww6,7 podwójny włącznik dzwonkowy na ścianie)
  • ww8 - wwF to wyjścia (moduł z 8 przekaźnikami w pomieszczeniach o większej ilości odbiorników)
  • wwG - wwN to wejścia (moduł samych wejść bez przekaźników)
  • wa2 - czujka temperatury we włączniku oświetlenia
  • wa0 - wa1 dodatkowe czujki temperatury, oświetlenia, odległości, lub tensometr zaleznie od potrzeb w danym pomieszczeniu.

 

Tak dochodzimy do pierwszego dodatku napisanego dla sterboxa w wersji A z softem 2.1.2 i 2.1.3. O ile wiem w sterboxach wersji C i D nie ma już stronki x.cgi także opisane przykłady nie zadziałają z nimi.

Odczytywanie temperatur z pomieszczeń zrealizowane na serwerku ubuntu, opisałem dość dokładnie kod i co nalezy zrobić, by to uruchomić, a firma poork umieściła to na swojej stronie pod tym linkiem