Domoticz

A właściwie 2 Domoticze. 1 na Raspberry PI1 z podłączonymi paroma przekaźnikami czujnikiem DHT22 i mienikiem jakości powietrza Voltcraft CO20, uruchomiony w celu testu stabilności tego rozwiązania. Działa bez przerwy i zawieszki już 2 miesiąc przekazując zebrane informacje do głównego kontrolera.

I drugi Domoticz który jest teraz sercem systemu, maszyna wirtualna z ubuntu 14.04 na której stoi Domoticz. Czemu tak? Bo raz, mam i tak serwerek uruchomiony 24/7 z którego teraz właśnie czytacie tą stronę, a dwa, nie chcę mieć więcej problemów z wydajnością. Obecnie wystarcza 1 CPU i 1 GB RAM.

Dodatkowo na tej maszynie jest jeszcze nginx i mydomoathome, bo uwielbiam apkę na androida ImperiHome jeszcze z czasów Very, a tutaj poradnik jak ją uruchomić z Domoticzem http://domoticz.com/wiki/ImperiHome, To też było wyznacznikiem dlaczego wybrałem Domoticza, a nie np. OpenHab-a. Po za tym Domoticz operuje w skryptach na języku LUA, a jego już się nauczyłem przy okazji Very. Sporo łatwiej z przepisaniem logiki na nowy kontroler.

 

Na chwilę obecną w domoticz mam 339 urządzeń. Pamiętajcie proszę ze część elementów wykonawczych pojawia się jako więcej niż jedno urządzenie np sterownik rolety qubino pojawia się jako 7 urządzeń wraz z czujnikiem temperatury. Realnych urządzeń czy czujników jest ok 220 z czego większość to 10 sterboxów i ich wejscia/wyścia. Skoro już o tym to musiałem sobie przypomnieć C by napisać plugin obsługujący sterboxy w domoticzu, i znów dla posiadaczy sterboxa w wersji A ich obsługa w domoticzu jest już załadowana do głównego repo na githubie.

https://github.com/domoticz/domoticz/pull/606

Jak opisałem na forum domoticza tym razem podszedłem do tematu inaczej, pozwalając użytkownikowi wybrać, co jest wejściem/wyjsciem  oraz typ czujnika nanalogowego bazując na obecnych typach czujników w domoticzu korzystając z pól username i password do przekazania parametrów. Nie byłem na tyle biegły by dopisać do całego domoticza nowe pola więc skorzystałem z istniejących :D

username = "o,o,o,o,i,i,i,i" ustawia pierwsze 4 urządzenia jako wyjścia i kolejne 4 jako wejścia, maks 16 urządzeń
password = t,h,v  t to temperatura, h to wilgotność, v to napięcie l to luxy dla wejscia analogowego

Plugin daje radę odczytywać wartości z sterboxów nawet co 5 sekund. Niestety w domo zmianę tego czasu trzeba wykonać w kodzie źródłowym z githuba i nie można później robić upgradu domoticza wbudowanym mechanizmem bo nadpisze nam to ustawienie na 10 sekund. Osobiście używam domyślnych 10 sekund.

A tak to wygląda w zakładce hardware:

domoticzhardware

 

Domoticz steruje również urządzeniami zwave przez Aeon Z-Stick Gen5, sprawuje się to o dziwo lepiej niż z Verą. 

zwavenodes

Widać w zestawieniu głównie rolety fakro i 2 siłowniki okien, mam również kontroler RGBW Fibaro do listwy ledowej w salonie, nie udało mi się jednak mimo poradnika jak to zrobić zmusić tego RGBW do uruchomienia programów wbudowanych. Niby wysyła potwierdzenie komendy, ale nic się nie dzieje.

Qubino roller shutter to jedyny sterownik rolet który poza fakro obsługuje rolety 12V, a takie mam na dachu. Jedej z oryginalnych fakro zmarł po burzy i postanowiłem go wymienić, ale na coś co umie więcej niż zamknij i otwórz. Fakro od 2 lat obiecuje, że będzie miało nowy sterownik roler który będzie działać z komendami np otwórz 30% i do dzisiaj go nie ma. A qubino działa od ręki i dodatkowo ma możliwość podłączenia czujnika temperatury DS18B20 i bez problemów mieści się w dziurze po starym sterowniku, jedyny problem to guziki do include i ręcznego sterowania roletą nie są podłączone.

Bardzo przyjemne jest API w Domoticz. Możliwość dodawania dummy device i potem zmieniania ich stanu z poziomu API pozwoliła na dołączenie do systemu innych zabawek. Dla przykładu w domoticzu mam informacje z UPS-a, sterownika pieca Bruli, odległości od burzy ze strony  https://burze.dzis.net/. W kolejnych artykułach opiszę jak te informacje zostały dodane.

Bazując na czujnikach temperatury i podłączonych pod system pompach CO domoticz zapewnia również sterowanie ogrzewaniem. Pod wejscie jednego z sterboxów mam podpięty czujnik deszczu https://www.conrad.pl/?websale8=conrad.01-aa&pi=190351&refKey=i_oBGbYu2, Zaprogramowałem akcje zamknięcia okien sterowanych i wysłania komunikatu głosowego na telefon w przypadku deszczu i otwartych okien otwieranych ręcznie. Fotorezystor podpięty również pod wejście analogowe sterboxa robi za czujnik natężenia oświetlenia zewnętrznego i pozwala na zapalanie światła z czujek ruchu tylko w nocy.